­
Współrzędna wycinkowa przekroju pręta cienkościennego
Processing math: 100%

Współrzędna wycinkowa przekroju pręta cienkościennego

W analizie prętów cienkościennych występuje nowa współrzędna w przekroju pręta – współrzędna wycinkowa [1], [2]-pkt. 1.

Rozważmy przekrój pręta cienkościennego opisanego w układzie  współrzędnych kartezjańskich (x,y,z), gdzie x jest współrzędną po długości pręta z przekrojem poprzecznym,  opisanym linią środkową przekroju dla dowolnej  odciętej x , zgodnie z rys.1.  

Rys.1 Współrzędne pręta cienkościennego (x,s,n) [1]

Lokalny krzywoliniowy układ współrzędnych (x,s,n) w dowolnym punkcie powierzchni środkowej pręta definiujemy w ten sposób, że pierwszą oś układu określamy jako równoległą do osi x o wersorze ex, przyjmując dla niej to samo oznaczenie jak w układzie globalnym. Druga oś s jest styczna do linii środkowej, definiuje ją wersor es. Oś trzecia n jest wyznaczona wersorem en=ex×es. Początek osi parametru s (współrzędnej łukowej) przyjmujemy w ustalonym punkcie O na linii środkowej, zwanym początkiem przekroju. 

Obok zdefiniowanych wyżej współrzędnych w analizie prętów cienkościennych posługujemy się jeszcze współrzędną wycinkową

Definicja współrzędnej wycinkowej

Rys.2. Definicja współrzędnej wycinkowej [1]

Współrzędne wersorów lokalnego układu, w dowolnym punkcie M(s) (rys.2) odniesione do układu globalnego zapiszemy w postaci:

ex[y(s),z(s)]
en[z(s),y(s)]
 (1)

gdzie; y(s)=dy(s)dsz(s)=dz(s)ds .
W dowolnym punkcie płaszczyzny przekroju poprzecznego przyjmiemy biegun B(xb,yb). Rozważymy dolny punkt M o wektorze wodzącymρ(s) zaczepionym w punkcie B i utworzymy następujący iloczyn, który oznaczymy przez dωB(s):

dωB(s)=ρ(s)en(s)ds,  (2)

Geometryczną interpretacją bezwzględnej wartości |dω| jest podwojone pole powierzchni zawartej pomiędzy przyrostem drogi ds i promieniami wodzącymi ρ(s)ρ(s+ds), bowiem bezwzględna wartość iloczynu skalarnego przedstawia długość rzutu wektora ρ(s) na normalną do krzywej, będącego wysokością wspomnianego trójkąta. Współrzędną wycinkową zdefiniujemy jako :

ωB(s)=s0dωB(s)=s0ρ(s)ends,  (3)

Jeśli współrzędna łukowa przebiega po kilku bokach, to wówczas powyższe możemy zapisać jako sumę całek

ωB(s)=s0ρ(s)ends=j1i=1sRs0ρ(s)ends+ssj0ρ(s)ends,  (4)

gdzie: s0 i sE  jest wartością współrzędnej łukowej punktu i-tej krawędzi początkowego (0) i końcowego (E) odpowiednio ,

Bezwzględna wartość każdego i-tego składnika sumy jest równa podwojonemu polu zawartemu pomiędzy wektorem wodzącym punktu s0, i-tym bokiem linii środkowej i wektorem wodzącym punktu sE.

Przy znajomości linii środkowej, położenia punktu O i bieguna B , współrzędna wycinkowa wyznacza w sposób jednoznaczny wyznacza położenie punktu M.  Wartość współrzędnej wycinkowej zależy zarówno od położenia bieguna B jak i punktu zerowej współrzędnej wycinkowej O.

Literatura

  1. Piechnik, S. (2008). Pręty cienkościenne otwarte. Podręcznik dla studentów wyż-szych szkół technicznych. Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków
  2. Bogucki W. (1980), Poradnik projektanta konstrukcji metalowych: praca zbiorowa. Tom I, Arkady, Warszawa

________________________________

Comments : 0
O autorze
* dr inż. Leszek Chodor. Architekt i Inżynier Konstruktor; Rzeczoznawca budowlany. Autor wielu projektów budowli, w tym nagrodzonych w konkursach krajowych i zagranicznych, a między innymi: projektu wykonawczego konstrukcji budynku głównego Centrum "Manufaktura" w Łodzi, projektu budowlanego konstrukcji budynku PSE w Konstancinie Bielawa, projektów konstrukcji "Cersanit" ( Starachowice, Wałbrzych, Nowograd Wołyński-Ukraina), projektu konstrukcji hali widowiskowo-sportowej Arena Szczecin Autor kilkudziesięciu prac naukowych z zakresu teorii konstrukcji budowlanych, architektury oraz platformy BIM w projektowaniu.

Wyślij

Translate »