Kominy stalowe konstruowane najczęściej jako cylindry o średnicy D znacznie mniejszej od wysokości komina H (H>6D) mogą zostać poddane działaniu drgań parametrycznych prostopadłych do kierunku wiatru , a w przypadku gdy częstotliwość odrywania się wirów wiatrowych zrówna się z częstotliwością drgań własnych komin wpadnie w rezonans i w konsekwencji może wydarzyć się katastrofa na skutek nadmiernej amplitudy drgań, lub postępujące zmęczenie stali . Drgania parametryczne często nazywa się drganiami wirowymi, drganiami Karmana, Benarda-Karmana lub flaterem wirowym [1].
Wprowadzenie
Fenomen drgań parametrycznych był badany eksperymentalnie już w 1878 roku przez Strouhal’a [2], a następnie Rayleigh’a. Pierwszą teoretyczną pracę na temat opublikował von Karman już w 1991 roku [3] i od jego nazwiska pochodzi nazwa zjawiska.
Drgania występujące w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku wiatru powstają wskutek odrywających się periodycznych, naprzemiennych wirów Karmana (rys. 1, 2 i 3) na odwietrznej powierzchni trzonu komina. [4].
[1]
[1]
[4]
Częstotliwość kątowa ω i czętotliwość f odrywania się wirów od cylindra o średnicy D, wynosi:
$$\begin{equation} \omega= \cfrac{S_t \cdot v}{2\pi D} \Rightarrow f=\omega \cdot 2 \pi=\cfrac{S_t \cdot v} {D} Hz \label {1} \end{equation}$$
gdzie:
υ – prędkość strugi (wiatru) m/s; D- średnica cylindra [m];
St liczba Strouhala,zależna od kształtu konstrukcji. Zgodnie z tab.E.1 [5]. Dla cylindra można przyjąć St=0,18 niezależnie od turbulencji wiatru (dla wszystkich liczb Reynoldsa Re)
W rezultacie odrywania się wirów na cylinder działa dynamiczne obciążenie F, prostopadłe do kierunku wiatru, zmienne w czasie zgodnie z formułą [1]:
$$\begin{equation} F(t)=c_k \cdot \cfrac {\rho \cdot v^2 } {2}A_y \cdot sin(\omega t) \label {2} \end{equation}$$
gdzie: Ay– rzut powierzchni konstrukcji na płaszczyznę prostopadłą do kierunku wiatru; ck– współczynnik naporu, dla walcowego cylindra można przyjąć ck=1); ρ – gęstość strugi ( w tym przypadku powietrza). Wartością zalecaną gętości powietrza jest ρ = 1,25 kg/m3 [5].
Z formuły (2) wynika, że siła F zwiększa się proporcjonalnie wraz ze zwiększaniem gęstości obmywającego konstrukcję otoczenia. Konstrukcja zanurzona w wodzie podczas drgań parametrycznych będzie poddana wielokrotnie większym siłom. Drgania parametryczne łodzi w wodzie można zaobserwować już przy prędkości łodzi 8 km/godz, a amplitudy drgań mogę być nawet 30 razy większe od średnicy łódki.
Drgania parametryczne
Wzbudzenie wirowe i zjawiska niestateczności aeroelastycznej przedstawiono w Załączniku E do normy obciążenia wiatrem [5].
Prędkość krytyczna wiatru
Jeśli częstotliwość odrywania się wirów ω (1) przy określonej prędkości wiatru υ, nazywanej prędkością krytyczną, zrówna się z i-tą częstotliwością drgań własnych konstrukcji ni,y w płaszczyźnie y prostopadłej do działania wiatru, to wystąpi rezonans, nazywany rezonansem wiatrowym. Częstotliwość drgań własnych stowarzyszona jest z postaciami drgań, pokazanych na rys.4 wg polskiej normy [6] i na rys. 5 wg Eurokodu [5].
[6]
[5]
W przypadku umiarkowanych drgań parametrycznych , mierzonych amplitudą yF,max=yF(sj)< 0,1D mamy zgodność pomiędzy starą normą polską i Eurokodem. Długości korelacyjne L1 i L2 wynoszą bowiem 6D .Jest to najczęściej spotykany przypadek. W innych przypadkach: schematów statycznych kominów innych niż wspornikowy (np. z odciągami) lub przy większych amplitudach należy korzystać z wytycznych [5], zawartych w pkt E.1.5.2.
Krytyczną prędkość wiatru υcrit,i uzyskamy po zrównaniu f wg (1) z i-tą częstotliwością drgań własnych ni,y (w płaszczyźnie y prostopadłej do kierunku wiatru) w postaci formuły (E.2) [5]:
$\upsilon_{crit,i}= \cfrac {b \cdot n_{i,y}} {S_t}$ | (3) |
Wiatr przy zwiększaniu prędkości spowoduje najpierw pierwszą postać drgań (i=1). Pierwszą częstotliwość n1 drgań własnych kominów wspornikowych, pokazanych na rys. 6 można wyznaczać ze wzoru (F.3) [5]:
$ n_1= \cfrac {\varepsilon_1 \cdot b} {h^2_{eff}} \sqrt{\cfrac{W_s} {W_t}}$ | (4) |
gdzie:
ε1 – współczynnik liczbowy, wynoszący 1000 dla kominów stalowych i 700 dla kominów żelbetowych i murowanych,
b=D – średnica komina przy wierzchołku,
h1 =H – wysokość komina,
heff=h1+h2/3 – efektywna wysokość komina ; h1 i h2 wg rys. 6,
Ws – masa elementów konstrukcyjnych komina, nadających sztywność,
Wt – całkowita masa komina.
Uwaga: w normie
[5]
Oddziaływanie odrywania się wirów Karmana zależy od liczby Reynoldsa Re w sposób pokazany na rys. 2. Przy krytycznej prędkości wiatru υcrit,i (3) liczbę Reynoldsa można wyznaczyć z formuły (5) [5]:
$R_e(\upsilon_{crit,i})=\cfrac {b \cdot \upsilon_{crit,i}}{\nu}$ | (5) |
gdzie ν – lepkość kinematyczna powietrza ν =15·10-6 [m2/s].
Oddziaływania wzbudzenia wirowego
Drgania parametryczne powodują działanie dynamicznych sił prostopadłych do kierunku wiatru (2), które przy prędkości krytycznej wiatru można obliczyć z isł bezwładności Fw(s), działających na jednostkę długości w miejscu s komina, wg zależności (E.6)[5]:
$F_w(s)=m(s)\cdot(2 \pi n_{i,y)})^2 \cdot\phi_{i,y}(s)\cdot y_{F.max}$ | (6) |
gdzie: m(s) – masa drgająca na jednostkę długości[kg/m],
Φi,y -postać drgań własnych konstrukcji , unormowana do 1 w punkcie maksymalnego przemieszczenia,
yF,max – maksymalne przemieszczenie w czasie, w miejscu w którym Φi,y jest równe 1.
Podstawową postać drgań własnych komina można przyjąć zgodnie z zał F.2.[5] w formie:
$\phi_1(z)=\left ( \cfrac {z}{h} \right)^\varsigma$ | (7) |
gdzie : z=s (współrzędna bieżąca), wykładnik potęgi ς=2,0 dla wież i kominów (ς=2,5 dla stalowych wież kratowych),
Amplitudę drgań yF,max w poprzek kierunku wiatru można wyznaczać zgodnie z zał E.1.5.2 [5] wg zależności:
$y_{F,max}=b \cdot \cfrac {1}{S_t^2}\cdot \cfrac{1}{S_c}\cdot K \cdot K_w \cdot c_{lat}$ | (8) |
gdzie: b=D – średnica komina,
St =0,18 – liczba Strouhala dla walca,
K – współczynnik efektywnej długości korelacyjnej. Dla komina wspornikowego K= 0,13 wg tab E.5 [5],
Kw– współczynnik postaci drgań, Dla komina wspornikowego wg tab E.5 [5]:
$K_w=3 \cdot k_w(1-k_w+ k^2_w /3)$ | (9) |
gdzie wprowadzono oznaczenie:
$k_w= \frac {L_j/b}{\lambda}$ ,
gdzie:
Lj/b =6 wg rys.6, dla najczęściej występujących przypadków, λ=l/b, l=H, b=D – wysokość(H) i średnica (D) komina,
clat – współczynnik siły bocznej.
Dla prędkości krytycznej wiatru υcrit,i <83% średniej prędkości wiatru mamy clat= clat,0, gdzie podstawowy współczynnik siły bocznej clat,0 dla walca kołowego można odczytać z rys. 7 w zależności od liczby Re:
[5]
Sc – liczba Scrutona, którą można wyliczyć z zależności
$S_c= \cfrac{2\delta_s \cdot m_{i,e}}{\rho \cdot b^2}$ | (10) |
gdzie: δs – logarytmiczny dekrement tłumienia – dla stalowych kominów spawanych bez wykładziny i bez zewnętrznej izolacji cieplnej δs=0,012; w innych przypadkach przyjmować wg tab F.2. [5],
mi,e – masa równoważna konstrukcji na jednostkę długości i-tej postaci drgań. W przypadku konstrukcji wspornikowych można przyjąć me jako średnią z odcinka h/3 centrowanego wokół punktu konstrukcji w którym Φ(s) jest największe.
ρ – gęstość powietrza (2),
b=D – średnica komina.
Liczba cykli obciążenia
Liczba cykli obciążenia wywoływanych drganiami parametrycznymi można obliczyć z wyrażenia (E.10) [5]:
$N=2 \cdot T \cdot n_y \cdot \epsilon_0 \cdot k_{crit}\cdot e^{-k^2_{crit}}$ | (11) |
gdzie wprowadzono oznaczenie:
$k_{crit}=\frac {v_{crit}}{\nu_0}$,
gdzie υcrit – krytyczna prędkość wiatru (3); ν0 – 20% wartości charakterystycznej średniej prędkości wiatru υm(z) wg (4.3) [5] (prędkość wiatru przyjmowana dla standardowego obciążenia wiatrem);
ny – częstotliwość drgań własnych w poprzek kierunku wiatru wg wzoru (4),
ε0 – współczynnik szerokości pasma, który można przyjmować ε0=0,3,
T – przewidywany czas użytkowania komina w sekundach. Czas użytkowania w latach należy przemnożyć przez 3,2 ×107 , by uzyskać czas w sekundach.
Rezonans wirowy kominów w grupie
Rezonans wirowy kominów w grupie lub rzędzie należy sprawdzać zgodnie z zasadami podanymi w pkt. E.1.5.2.7 [5].
Urządzenia zapobiegające drganiom parametrycznym
Amplitudy drgań wywołanych wzbudzeniem wirowym można zmniejszać przez zastosowanie [7]:
- urządzeń dezorganizujących odrywanie się wirów Karmana (zmianę częstotliwości wirów), zwanych urządzeniami aerodynamicznymi, takie jak turbulizatory spiralne, spollery lub skrzela,
- zmianę częstotliwości drgań własnych komina lub rozpraszania energii (tłumienie drgań) przez zainstalowanie tłumików na kominie, w punkcie stałym (tłumienie bezpośrednie) lub na odciągach.
Sposób 1, czyli urządzenia aerodynamiczne można stosować tylko w specjalnych warunkach, np gdy jeżeli wartości liczby Scrutona są większe od 8. Liczba Scrutona, obliczona z wyrażenia (10) jest dla kominów stalowych zwykle mniejsza od 8 i dlatego współcześnie zaleca się stosowanie rozwiązania 2 poprzez instalowanie tłumików na kominie, który może wejść w rezonans wiatrowy. W przypadku zastosowania urządzenia aerodynamicznych w tym turbulizatorów dla liczby Scrutona mniejszej od 8 ich skuteczność powinna być potwierdzona niezależnymi badaniami, takimi jak badania tunelowe.
Po zastosowania urządzeń aerodynamicznych przy wierzchołku komina – współczynnik oporu komina, przeciwko parciu wiatru wzdłuż jego kierunku może wzrosnąć do 1,4. W przypadku zastosowania turbulizatorów spiralnych spełniających warunki: a) występują trzy przerywacze, b) rozstaw przerywaczy 4,5 do 5D. c) wysokość przerywaczy 0,1 do 0,12 D (b), d) przedłużenie przerywaczy ponad długość powłoki z przerywaczami ls wynosi nie mniej niż 0,3 h (h- całkowita wysokość komina),
wartość podstawową efektywnej siły bocznej clat (rys.7) można pomnożyć przez współczynnik α obliczany ze wzoru [7]:
$ \alpha=(1- \cfrac {l_s}{h})^3$ | (12) |
gdzie: ls – długość powłoki z przerywaczami h – całkowita wysokość komina
Zastosowanie obu sposobów jednocześnie wymaga specjalistycznych analiz i nie powinno być bez uzasadnienia stosowane w zwykłym procesie projektowania kominów.
Urządzenia aerodynamiczne
Urządzenia aerodynamiczne to w istocie zwiększenie chropowatości komina i ogólnie zwiększeni oporu na działanie wiatru. Jako urządzenia aerodynamiczne stosuje się:
- turbulizatory,
- nakładki rurowe perforowane,
- inne urządzenie (często wystarczają galerie , urządzenia reklamowe, antenowe, itd. instalowane przy wierzchołku komina.
Na rys. 8 pokazano podstawowe typy turbulizatorów. Turbulizatory (przerywacze) mają za zadanie zaburzyć regularność odrywania się wirów Karmana w górnej strefie komina. Zaleca się wykonywać je w postaci trzech spiral o skoku 5D i wysokości całkowitej 0,4Hk, licząc od głowicy. Turbulizatory wykonuje się z pierścieniowych odcinków blachy grubości 5 mm o odpowiednim promieniu i długości łuku wewnętrznego (rys. 5a). Turbulizator spiralny można też wykonać w postaci odcinków blachy prostokątnej ustawionych pionowo tak, aby środek boku dłuższego prostokąta znalazł się na linii spiralnej płaszcza, jako tzw. turbulizator skrzydełkowy (rys. 5b) lub w postaci nakładek pionowych (rys. 5c). skuteczne są turbulizatory nawinięte spiralnie z trzech drutów okrągłych o średnicy D/200, pod kątem 11º względem tworzącej (rys. 5d).
Według [9] z rozwiązań pokazanych na rys. 9 skuteczne są: a) i b), a nie potwierdzono skuteczności pozostałych. W przypadku płaskowników ułoóznych w ksztalt linii śrubowej stosuje się ją na długości 4,5 do 5 D, a płaskownik ma wysokosć 0,1 do 0,12 D.
Tłumiki
Urządzenia, montowane na kominie w celu zmiany częstotliwości drgań własnych najczęściej realizowane są poprzez umieszczenie przy głowicy słupa wahadeł (rys.10a) lub umieszczenie na galerii skrzynek z tłumikami (rys.10b). Tanim wypełnieniem skrzynek tłumików jest woda. Cieczowe tłumiki drgań pokazano na rys. 11.
. [8]
Uwagi końcowe
Przykład zabezpieczenia komina przed rezonansem wiatrowym podano w pracy [11].
Drgania parametryczne mogą doprowadzi do zmęczenia niskocyklowego komina, co pokazano w pracy [12].Literatura
- Sovremennyje koncepcii, paradoksy i ošibki (4th ed.), Nauka, Moskva
- Strouhal V. (1878), Uber eine besondere Art der Tonerregung. Annalen Der Physik Und Chemie, Band V (Heft 10), 216–251
- v. Karman T. (1911). Ueber den Mechanismus des Widerstandes, den ein bewegter Körper in einer Flüssigkeit erfährt. Nachrichten von Der Gesellschaft Der Wissen-schaften Zu Göttingen, Mathematisch-Physikalische Klasse, 547–556, [http://gdz.sub.uni-oettingen.de/dms/load/img/?PPN=GDZPPN002502755&IDDOC=63082 ]
- Wikipedia. (2015), Karman vortex street, [https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=K%C3%A1rm%C3%A1n_vortex_street&oldid=684714132 ]
- PN-EN 1991-1-4:2008, Eurokod 1. Oddziaływania na konstrukcje, Część 1-4: Oddziaływania ogólne. Oddziaływania wiatru
- PN-93/B-03201: 1993, Konstrukcje stalowe – Kominy – Obliczenia i projektowanie
- PN-EN 1993-3-2+Ap1:2008, Eurokod 3 – Projektowanie konstrukcji stalowych, Część 3-2: Wieże, maszty i kominy. Kominy
- Bogucki W. (red.), (1982), Poradnik projektanta konstrukcji metalowych (Wydanie 1., Tom 2), Arkady, Warszawa
- Petersen C. (2013), Stahlbau: Grundlagen der Berechnung und baulichen Ausbildung von Stahlbauten (4 Wydanie- überarb. und aktualisierte Aufl). Springer Vieweg
- Delta Camino, (2015), Cieczowe tłumiki drgań stalowych kominów przemysłowych, [ http://www.deltacamino.pl/ ]
- Chlewicki, K., Chodor, L., Kowal, Z., & Malec, M. (1989). Zabezpieczenie cylindrycznego komina stalowego przed rezonansem wiatrowym. Inżynieria i Budownictwo, 2/89, 63–66
- Chodor, L., Kowal, Z., Sendkowski, J., & Zając, Z. (1991), Awaria komina stalowego w warunkach zmęczenia niskocyklowego. 105–111, [ https://chodor-projekt.net/wp-content/uploads/PIPress/Artykuly/1991-Chodor-Kowal-Awaria-komina-Szczecin.pdf ]
________________________________