Przekrycia translacyjne są powierzchniami dwukrzywiznowymi o stałej tworzącej. Powierzchnia jest tworzona podczas równoległego przesunięcia linii tworzącej swoim wierzchołkiem po innej krzywej kierującej, leżącej w płaszczyźnie pionowej, prostopadłej do tworzącej. Przekrycia o powierzchniach translacyjnych są łatwiejsze do wykonania nawet od powierzchni prostokreślnych, ponieważ wymagają prostych szalunków i można je formować dla rzutów kwadratowych, prostokątnych lub wielobocznych, a krzywizny powierzchni można dobierać dowolnie ale tak, aby kształt powierzchni umożliwiał najkorzystniejszy rozkład sił, co prowadzi do ekonomiczności przekrycia [1].
Jeśli za tworzącą powierzchni translacyjnej $\Psi$ przyjmiemy łuk okręgu o promieniu $R_2$ leżący w płaszczyźnie pionowej Ozy, zaś za kierującą łuk okręgu o promieniu $R_1$, leżący w płaszczyźnie Ozx (rys. 1 góra), to płat rozpięty nad kwadratowym lub prostokątnym rzutem poziomym wypełniony jest dwoma zbiorami krzywych, którymi są łuki okręgów. Równanie takiej powierzchni $ z(x,y)$ ma postać:
$z = R_1 + R_2 – \sqrt{ R_1^2 – x^2} – \sqrt{ R_2^2 – y^2}$
Rola zbiorów tworzących i kierujących może być zamieniona (rys.1 dół ). W ten sposób przez każdy punkt przechodzą dwa łuki okręgów leżące w płaszczyznach wzajemnie prostopadłych, jeden o promieniu R1, zaś drugi R2 .
Rysunki 1 do 6 zaczerpnięto z pracy [1].
Literatura
- Przewlocki S., (1970), Przekrycia dwukrzywiznowe. Zasady kształtowania geometrycznego, Arkady, Warszawa
________________________________