Powierzchnie o powierzchniach postokreśłnych (prostoliniowych) są ważną klasą powierzchni, znajdującą wiele zastosowań w technice, architekturze i budownictwie. Przekrycia zbudowane z takich powierzchni są wynikiem ruchów linii prostej (prostej tworzącej) po krzywej kierującej. Kierującą może być linia śrubowa (pkt.2), proste skośne (pkt. 3), proste równoległe do zadanej płaszczyzny (pkt.4), itd.
Powierzchnia prostokreślna
Powierzchnia jest prostokreślna (rozwijająca, prostoliniowa), jeżeli ma parametryzację postaci
$ x(u,v)=\beta (u)+v\delta (u)\$,
gdzie $\beta$ i $\delta$ są krzywymi.
Cała powierzchnia jest zbudowana z prostych wychodzących z krzywej $\beta(u)$ w kierunku $\delta(u)$. Krzywa $\beta(u)$ jest nazywana kierownicą (kierującą), natomiast prosta o kierunku $\delta(u)$, to tworząca.
Na rys. 1 pokazano przykazano model fizyczny wybranej powierzchni prostokreślnej.
[Wikipedia]
Powierzchnie śrubowe
Powierzchnia śrubowa jest spotykana codziennie, przede wszystkim w gwintach śrub. Sposób tworzenia powierzchni śrubowej pokazano na rys.1. Powierzchnię śrubową prostoliniową, otwartą, której kierująca jest linia śrubowa $”1-7″$, leżąca na powierzchni walca obrotowego o promieniu $r$ i osi pionowej $”l”$, otrzymujemy jako zbiór prostych stycznych $ t_1, t_2,…t_n $ – tworzących linii śrubowej $\Theta$.
Utworzony na rys.1 płat powierzchni jest jednym z dwóch płatów powierzchni ewolwentowej, dla której kierująca $\Gamma$ jest krawędzią zwrotu (rys.2) i która należy do powierzchni prostoliniowych rozwijalnych – przy rozwinięciu na płaszczyznę linia śrubowa”1-7″ staje się krzywą płaską (skręcenie równe zero) o tej samej krzywiźnie.. Taka krzywa jest tylko jedna – okrąg o promieniu równym promieniowi krzywizny krzywej. To znaczy po rozwinięciu powierzchni śrubowej nas płaszczyznę, łuk linii śrubowej $\Gamma$ staje się łukiem okręgu, a powierzchnia rozwijalna nakłada się na tę część płaszczyzny , która znajduje się na zewnątrz okręgu, pokrywając go dwukrotnie [1].
Na rys. 3 przedstawiono dwa rzuty powierzchni śrubowej $\Theta$ ograniczonej współosiową powierzchnią walca obrotowego o promieniu R>r, to znaczy w przypadku, gdy powierzchnia walcowa przenika powierzchnię śrubową po linii śrubowej o tym samym skoku , jaki przyjęto dla kierującej $|Gamma$.
Jeżeli tworząca $t$ jest prosta przecinająca o pod kątem prostym, to powstaje powierzchnia, którą nazywamy zwyczajną powierzchnią śrubową. Powierzchnia śrubiowa zwyczajna jest powierzchnią minimalną (rys.4)
W wyniku ruchu dowolnej prostej (poza przypadkiem rys.3) powstaje prostoliniowa powierzchnia śrubowa o sąsiednich tworzących ukośnych, a więc powierzchnia nierozwijalna. Na rys. 5 pokazano przykładową powierzchnię śrubową nierozwijalną ograniczoną dwiema liniami śrubowymi walcowymi $|Gamma_1$ i $\Gamma_2$
Płaty powierzchni śrubowych, przedstawione na rys. 3 i 5 mogą stanowić podstawę geometryczną kształtowania przekryć o pojedynczej i podwójnej krzywiźnie.
Kwadryki z dwiema liniami podwójnymi
Kwadryki z dwiema podwójnymi liniami jest walcem ukośnym z dwiema kierującymi, pokazanym na rys.6
Kierującymi są dwie proste: $|Gamma_1$ i $\Gamma_2$, z których jedna zwykle jest prostą pionową , oraz krzywa $\Gamma_3$ – najczęściej okrąg, parabola lub hiperbola. Jest to powierzchnia algebraiczna czwartego stopnia. Zwykle interesuje nas nie cała krzywa, lecz jej płat. Na rys. 7 pokazano konstrukcję płata kwadryki z dwiema liniami podwójnymi, w której: $\Gamma_1$- prosta pozioma, $\Gamma_2$- prosta pionowa, $\Gamma_3$- półokrąg, leżący w płaszczyźnie pionowej równoległej do $\Gamma_1$.
Powierzchnie Catalana
Największe zastosowanie w konstrukcjach przekryć dachowych spośród powierzchni prostoliniowych znajdują powierzchnie z grupy powierzchni Catalana, a wśród nich: cylindroidy, konoidy, paraboloidy , hiperboloidy (patrz również artykuł: kopuły siatkowe). Wybrane powierzchnie Caralana pokazano na rys.10.
Na rys. 11 do 16 pokazano przykłady konstrukcji powierzchni Catalana dla rozmaitych tworzących i kierujących, a na rys. 17 przykład projektu przekrycia z powierzchni prostoliniowych.
Inne powierzchnie prostokreślne
Powierzchnie prostoliniowe często należy rozpiąć na innymi rzutami od pokazanych w poprzednich rozdziałach. Dokonuje się tego, bazując na rozwiązaniach dla płatów podstawowych, następnie skleja, przycina itd. Na rys. 18 pokazano przykładowo przekrycie rozpięte nad gwiaździstym rzutem poziomym.
Rysunki 1 do 17 zaczerpnieto z pracy [1].
Literatura
- Przewlocki S., (1970), Przekrycia dwukrzywiznowe. Zasady kształtowania geometrycznego, Arkady, Warszawa
________________________________