Leszek Chodor, 21 czerwca 2018
17-02-2025 rewizja po dużej awarii portalu>
W przypadku nieczytelnych treści, proszę powiadomić: leszek@chodor.co
Artykuł w ciągu ostatnich 24 godzin czytało 41 Czytelników
Przebicie płyty żelbetowej to ścinanie płyty wokół podpory lub na obwodzie zamkniętym wokół znacznej siły skupionej (faktycznie rozłożonej na małym obszarze). Przebijanie przez ścinanie (ang. punching shear) jest analizowane jak standardowe ścinanie żelbetu, a specyfiką zjawiska jest dobór obwodu ścinania, zależnie od kształtu obszaru siły ścinającej (przebijającej- niszczącej), jej lokalizacji na powierzchni płycie, w szczególności w pobliżu krawędzi płyty, w tym obok otworów w płycie. W modelu normowym [1], wynikającym z licznych obserwacji i badań eksperymentalnych, np. [2], uwzględniono mimośrodowość przyłożenia siły skupionej, wynikającej z mimośrodu konstrukcyjnego (działania w podstawie/głowicy słupa momentów zginających obok sił normalnych ) jak również imperfekcji geometrycznych. Zniszczenie stref płyty wokół słupów jest jednym z ważniejszych mechanizmów zniszczenia płyt żelbetowych fundamentowych, a także stropodachów. Płyty stropowe ze słupem górnej kondygnacji ustawionym nad słupem dolnej kondygnacji, zwykle nie są narażone na zniszczenie przez przebicie.
Na rys. 1 pokazano jedną z pierwszych spektakularnych katastrof budowlanych płyty stropowej wskutek utraty nośności na ścinanie w obszarze przysłupowym.

Rys.1. Zniszczenie przez przebicie stropu Piper’s Row Park Car. Wolwerhampton 1975 (wybudowany 1965) [link do źródła]
Model zniszczenia płyty ścinaniem przez przebicie
Zagadnienie teorii sprężystości o obciążeniu miejscowym płyty
Z rozwiązania podstawowego zadania teorii spręzytości = płyt o średniej grubości [3], dział XIII, otrzymujemy fundamentalny związek, leżący u podstaw teorii ścinania płyt żelbetowych przez przebicie. Na rys. 2 pokazano szkic modelu sprężytej płyty kołowej obciążonej lokalnie centralnym obciążeniem zewnętrznym qE rozłożonym po obwodzie koła o promieniu c. Suma obciążenia qE wynosi VE. Płyta ma skończoną grubość h.

Rys.2 Schemat płyty o średniej grubości obciążonej miejscowo centralną siłą [3]
Dla takiego modelu możemy uzyskać prostą analityczną formułę na jednostkowe (przypadająca na jednostkę grubości) siły ścinające t w postaci [3], wzór (30.0.11):
gdzie: r jest zmienną – współrzędną biegunową punku płyty, a ρ jest bieżącą zmienną całkowania- odległością od środka płyty.
Obciążenie qE jest przyłożone na obwodzie, co modeluje obciażenie krawędzią sztywnego stempla (słupa) o promieniu Sc$.
W rozwiązaniu (1) nie występuje rozmiar płyty. Rozwiązanie jest słuszne dla płyty kołowej o dowolnym promieniu R>c, średniej grubości, ale obciążonej idealnie wokół środka. W modelu z mimośrodami lub dla płyt o innym kształcie rozwiązanie ścisłe jest trudne do uzyskania.
Po wykonaniu całkowania przypisanego w (1) otrzymujemy wyrażenia na natężenie sił poprzecznych w przekrojach płyty:
t={qE⋅r2. dla r<c (wewnątrz obwodu obciążenia)qE⋅c22⋅r=VE2πr, dla r≥c (w obwodzie obciążenia i poza nim )
Po podstawieniu do (2b) obwodu ux=2πrx x-tego przekroju o promieniu rx oraz oznaczeniu t=v⋅d, gdzie d – efektywna wysokość przekroju betonowego, v – naprężenia styczne w przekroju, otrzymujemy fundamentalne rozwiązanie zagadnienia ścinania płyty przez przebicie:
Współczynnik nierównomierności β
Teoretycznie ścisła formuła (3) na wywołane siłą obliczeniową VEd), naprężenia ścinające v w x-tym przekroju, umiarkowanie oddalonym od powierzchni obciążeń uzyskane przy założeniu braku mimośrodów, jest w Eurokod 2, korygowana współczynnikiem mimośrodowości obciążenia β i zapisywana w postaci.
Współczynnik β występujący w (4), uwzględnia mimośrodowe przyłożenie obciążenia w stosunku do teoretycznej osi słupa (powierzchni obciążenia), a także inne odstępstwa od modelu teoretycznego rys.2, w tym kształtu słupa , kształtu płyty, ułożenia i kształtu innych podpór punktowych (słupy) , liniowych (ściany) i innych warunków brzegowych.
Praktycznie ważne i stosowane wartości współczynnika mimośrodów β uzależnia się od lokalizacji słupa w sposób pokazany na rys. 3, przy czym podane wartości β są przybliżone i można je stosować, jeżeli poprzeczna stateczność konstrukcji nie zależy od współpracy płyty i słupów rozpatrywanych jako elementy ramy oraz takiej w której przylegające przęsła nie różnią się długościami więcej niż 25 %. W innych przypadkach należy przeprowadzić dokładne obliczenia zgodnie z normą [1], pkt. 6.4.3.

Rys. 3 Współczynnik położenia słupa [1], rys. 6.21N
W załączniku krajowym do niemieckiego wydania Eurokod 2 [4] podano następujące przybliżone wartości współczynnika nierównomierności β dla słupów w różnych lokalizacjach:
β={1,1,wewnątrz płyty1,4,na krawędzi płyty1,5,w narożu płyty1,35,na krawędzi ściany1,20,w narożu ściany
Współczynniki zwiększające β rys.3 i (5) stosuje isę również dla systemowych (patentowych) rozwiązań zbrojenia na przebicie.
Redukcja obciążenia ścinającego przez przebicie
Zgodnie z zaleceniem normy [1], kl. 6.4.2(2), w przypadku, gdy sile skupionej przeciwstawia się duży, rozłożony równomiernie nacisk (np. odpór gruntu pod fundamentem), albo efekty reakcji lub obciążenia wewnątrz obszaru ograniczonego obwodem podstawowym u1 (oddalonym o 2d od pola obciążenia ), to należy wziąć pod uwagę obwód kontrolny ux, leżący w odległości x mniejszej niż 2d od tego pola (p. rys. 4)
Ponieważ w praktyce płyty stropowe lub fundamentowe zawsze są obciążone powierzchniowo, obciążeniem QE ( rys. 11), a cecha „duże obciążenie” nie jest jednoznaczna, więc zalecamy, by w każdym przypadku wyznaczyć położenie obwodu uout (poza którym zbrojenie na ścinanie przez przebicie nie będzie potrzebne.) z uwzględnieniem obciążeń powierzchniowych lub oporu gruntu. Siła przebijająca strop nie jest w ogólnym przypadku siłą (reakcją) VgE w słupie górnym (opartym na stropie) ani też siła VdE w słupie dolnym (podpierającym strop).
W procedurze poszukiwania obwodu uout redukujemy siłę przebijającą płytę VEd, do wypadkowej sił pionowych qEv działających na powierzchni obciążenia Aqx, nie większej niż powierzchnia Aq1 zamknięta obwodem podstawowym u1) (rys. 8). Korzystne obciążenie rozłożone uwzględnia się więc wyłącznie w granicach obwodu podstawowego u1, czyli dla x≤2d. W zapisie symbolicznym formułę redukcji siły przebijającej można zapisać w postaci:
W sytuacji, pokazanej na rys. 4 zredukowaną siłę przebijającą płytę stropową VEd,red można wyznaczyć z zależności:
gdzie ΔVEd=VEd,d−VEd,g jest różnicą sił w słupach pod (d) i nad (g) płytą.
Pole obciążenia Aqx wewnątrz rozpatrywanego obwodu kontrolnego ux wynosi:
Aqx={2x(cy+cz)+πx2+cycz w przypadku A2x(cy+cz)+πx2 w przypadku B
gdzie:
przypadek A – pola bez słupa, np pole odporu gruntu pod fundamentem,
przypadek B – pola obejmujące słup, np. powierzchnia górna płyty na której stoi słup
Obwód kontrolny ux dla słupa wewnętrznego ma długość (???) (lub (???) , jeśli rozpatrujemy słup okrągły).
Warunek wytrzymałościowy na ścinanie przez przebicie
Warunkiem wytrzymałościowym ścinania przez przebicie jest warunek równowagi sił na obwodzie kontrolnym, który po uwzględnieniu zwiększenia siły zewnętrznej współczynnikiem nierównomierności β oraz redukcji na skutek działania na płaszczyznę zawartą wewnątrz obwodu kontrolnego sił przeciwstawiających się przebiciu. podług formuły (7) można zapisać krótko w postaci:
gdzie:
są obliczeniowym naprężeniem stycznym od obciążeń zewnętrznych w przekroju kontrolnym Ax=ux⋅d , gdzie:
(d=h−c−Φ/2) – wysokość efektywna przekroju ; h – wysokość płyty, c=cnom – otulenie podłużnego zbrojenia rozciąganego o średnicy Φ,
ux – obwód przekroju kontrolnego, przyjmowany zależnie od miejsca w którym sprawdza się warunek wytrzymałościowy (9),
Prkatycznie ważne sa trzy obwody kontrolne:
u0 – obwód w licu słupa,
u1 – obwód podstawowy w odległości 2d od lica słupa,
uout – obwód skrajny – nadalszy pbwód kontrolny, w którym nie jest już wymagane zbrojenie płyty na ścinanie przez przebicie.
Sposób wyznaczania obwodu przekroju kontrolnego omówiono szczegółowo w rozdziałach obwód i przekrój kontrolny oraz skrajny obwód kontrolny.
W projektowaniu wstępnym często pomija się redukcję zewnętrznej siły przebijającej strop przez odciążające obciążenie rozłożone działające wewnątrz powierzchni objętej obwodem kontrolnym, czyli przyjmuje sie patrz rys. 4
Obliczeniową nośność na ścinanie przez przebicie vRd wyznacza się z ogólnych zależności normy [1] dla ścinania przekroju żelbetowego i syntetycznie omówionych w artykule Ścinanie i skręcanie belek żelbetowych [ŚSBŻ] w zależności od możliwego mechanizmu zniszczenia płyty przez ścinanie na przebicie w danym przekroju kontrolnym.
Występują trzy kombinacje obwodu kontrolnego oraz właściwej dla niego nośności przkroju betonowego ( naprężeń dopuszczalnych)
[obwód ; nośność)] = [ Ux;vRd,x]:
[U0 ,vRd,max ] [ u0 – obwód kontrolny wokół słupa ; vRd,max – wytrzymałość ściskanego krzyżulca betonowego]
Na obwodzie u0 może wystąpić mechanizm przekroczenia nośności krzyżulców betonowych.
Nośność vRd,max w zagadnieniu ścinania przez przebicie przyjmuje się z formuły (19) {ŚSBŻ]: , która można zapiać w postaci
Jeśli nie jest spełniony warunek U0, to należy skorygować obwód słupa, grubość płyty lub wykonać słup z głowicą,
Bez doprowadzenie do spełnienia warunku U0 (dla krzyżulca betonowego vRd,max) nie można przejść do kolejnego kroku.
[U1 ,vRd,c ] [ u1 – podstawowy obwód kontroly ; vRd,max – wytrzymałość betonu bez zbrojenia na ścinanie]
Na obwodzie podstawowym u1, czyli w odległości x=2d od lica słupa może wystąpić mechanizm przekroczenia nośności betonu bez zbrojenia na ścinanie (ale zbrojonego poodłużnie na zginanie).
Nośność vRd,c wyznacza się z fomuły (13) {ŚSBŻ]
Jeśłi nie jest spełniony warunek U1 ( wytrzymałosći betonu nie zbrojonego) to należy zaprojektować zbrojenie na przebicie w sposób opisany w rozdziale zbrojenie na ścinanie przez przebicie. Zbrojenie na ścinanie przez przebicie wymagane jest aż do przekroju skrajnego uout.
[Uout ,vRd,cs ] [ uout – skrajny obwód kontrolny ; vRd,cs – wytrzymałości betonu ze zbrojeniem na ścinanie]
Na obwodzie uout, czyli w odległości xout od lica słupa jest już spełniony warunek wytrzymałosćiowy dla wytrzymałości betonu bez zbrojenia na ścinanie vRd,c, a przed tym przekrojem zbrojenie na ścinanie o nośności (???) lub (???)jest jeszcze potrzebne.
Obwód i przekrój kontrolny
Obwody kontrolne wokół słupa
Definiuje się obwody kontrolne wokół słupa i przekroje kontrolne wyznaczone przez obwód i przebiegające na wskroś płyty, na których może zajść ścięcie płyty poprzez przebicie. W ogólności przekrój kontrolny może przebiegać w odległości x od krawędzi słupa, co dla kilku kształtów przekroju słupa, pokazano na rys, 4.
W normie [1] definiuje się przekrój wokół słupa u0, przekrój podstawowy u1, przebiegający w odległości 2d od lica słupa oraz przekrój uout , to jest najdalszy przekrój kontrolny, w którym nie jest już wymagane zbrojenie płyty na ścinanie przez przebicie.
Obwody kontrolne umieszczone poza krawędziami słupa ux (oprócz u0) mają ten sam kształt, ale różnią się długością.
Wymiar d jest wysokością użyteczną płyty, a nie jej całkowitą grubością . Zgodnie z definicją wprowadzoną w konstrukcjach żelbetowych , d jest odległością od osi podłużnego zbrojenia rozciąganego do powierzchni płyty (p. rys.8).
Przekrojem kontrolnym Ax jest przekrój o wysokości użytecznej d, rozciągający się wzdłuż obwodu kontrolnego ux.
W płytach o stałej grubości przekrój kontrolny jest prostopadły do środkowej powierzchni płyty. Wówczas Ax=ux⋅d. Dla płyty o różnych wysokościach użytecznych dy oraz dz w dwóch ortogonalnych kierunkach, wysokość użyteczną przyjmuje się jako średnią arytmetyczną d=(dy+dz)/2.
Obwody kontrolne słupa wewnętrznego, brzegowego i narożnego
Obwód u0 wokół słupa prostokątnego
Obwód kontrolny u0 wokół słupa prostokątnego o bokach: poziomym cy i pionowym cz (rys.5), przyjmuje się zgodnie z regułą [1], pkt . 6.4.5 (3) (p. również rys. 6):
u0={2(cy+cz),dla słupa wewnętrznegocz+3d≤(cz+2cy),dla słupa brzegowego3d≤(cy+cz),dla słupa narożnego
Obwód u0 wokół słupa okrągłego
W przypadku słupa okrągłego o średnicy Φ przyjmuje się przez analogię oszacowania:
u0={πΦdla słupa wewnętrznego3d≤3/4⋅πΦdla słupa brzegowego3d≤1/2⋅πΦdla słupa narożnego
choć nie zaleca się lokalizowania krawędzi słupa okrągłego w odległości K≤2d od krawędzi płyty.
Obwód ux w tym podstawowy u1 wokół słupa prostokątnego
W przypadku położenia słupa blisko krawędzi płyty obwód ux nie może przekraczać długości linii przerywanych, naniesionych na rys. 7

Rys.7 Obwód ux dla słupa położonego blisko krawędzi: a),b) brzegowy, c) narożny (zmodyfikowane [1], rys. 6.15
W przypadku słupa prostokątnego z krawędzią oddaloną o K brzegu płyty ( lub dla słupa narożnego o Ky, Kz od odpowiednich brzegów płyty) – reguły zaprezentowane na rys. 6 i rys. 7, prowadzą to do formuły:
ux={uxPdla słupa wewnętrznego2(K+cy+cz)+πx≤uxPdla słupa brzegowegoKy+Kz+cy+cz+πx/2≤uxPdla słupa narożnego
Obwód ux w tym podstawowy u1 wokół słupa okrągłego
W przypadku słupa okrągłego z krawędzią oddaloną o Kx i Ky od brzegów płyty otrzymujemy formuły:
ux={uxFdla słupa wewnętrznegouxF–LKdla słupa brzegowegouxF–LKx−LKydla słupa narożnego
Rx=(Φ/2+x) – promień obwodu kontrolnego,
LK=2Rx⋅(π−arccos(1–KRx) – długość obwodu kontrolnego, pozostająca poza brzegiem płyty, oddalonym o K od krawędzi słupa.
Zredukowane obwody słupa blisko otworów w płycie
Jeżeli pole obciążenia leży blisko otworów i najmniejsza odległość od krawędzi słupa do otworu nie przekracza 6d, to część obwodu kontrolnego, zawartą między dwiema ukośnymi liniami biegnącymi od środka pola obciążenia do zewnętrznej krawędzi otworu, wyłącza się ją z obwodu kontrolnego, zgodnie rys 8.

Rys. 8 Obwód kontrolny zredukowany w pobliżu otworów w płycie [1], rys. 6.14
Długość wycięcia w obwodzie LO zwykle określa się rysunkowo. Dla prostego przypadku pokazanego na rys. 8 można podać formułę:
gdzie:
sO=l2 (jeśli l2 > l1) lub =√l1⋅l2 ( jeśli l2 < l1) – szerokość zastępcza otworu
xO – odległość krawędzi otworu od lica słupa.
Model przebicia wybranych elementów konstrukcyjnych
Ścinanie przez przebicie płaskiej płyty stropowej
Doświadczenia wskazują, że siła niszcząca rozchodzi się pod katem Θ=arctan(1/2) w sposób pokazany na rys. 9 (p. również fotografia – rys.1) Zniszczenie płyty przy przebiciu polega na wyrwaniu fragmentu płyty wokół słupa na obwodzie podstawowym u1 poprzez ścięcie przekroju A1.

Rys.9 Model przebicia [1]
Równomiernie rozłożone obciążenie obliczeniowe QE na płycie stropowej (rys. 4) jest skutkiem działania ciężaru własnego płyty konstrukcyjnej wraz z warstwami wykończeniowymi i ewentualnie stropu podwieszonego Gk obciążenia użytkowe na stropie Qk,u , zastępczego obciążenia od ścianek działowych i urządzeń Qk,ś, instalacji i urządzeń podwieszonych pod stropem Qk,p. Wyznacza się je jako obciążenie kombinacyjne zgodnie z zasadami omówionymi w artykule Kombinacje obciązeń w Eurokodach,. Najczęściej stosowaną regułą kombinacyjną jest:
QE=QE.d=1,35⋅Gk+1,5⋅(1⋅Qku+0,7⋅Qk,ś+0,7⋅Qk,p
Z warunku wytrzymałościowego (9) po rozwiązaniu stosownego równania ze względu na x, otrzymamy wwyrażenie na odległość obwodu od lica słupa xmax:
xmax=(√[πΔVEd/QEd+(cy+cz)2+d2v/Q]–(cy+cz))/π–dv/Q
gdzie:
dv/Q=[vRd/(βQEd)]⋅d
Równanie (21) uzyskano bez ograniczenia pola obciążenia do pola zamkniętego obwodem podstawowym. jako pierwiastek równania kwadratowego Po wprowadzeniu ograniczeń zespół równań i nierówności staje się strukturalnie nieliniowy i właściwym sposobem rozwiązania staje się zastosowanie procedur numerycznych. W przykładach do niniejszego artykułu zaprezentowano wyznaczanie położenia obwodu krytycznego z zastosowaniem arkusza kalkulacyjnego „Przebicie.xls”,
Ścinanie przez przebicie fundamentu i stropu ze słupem z głowicą
Płyty na słpach z głowicami
W płytach i fundamentach o zmiennej grubości, innych niż fundamenty schodkowe; za wysokość użyteczną można przyjąć wysokość na obwodzie pola obciążenia w sposób pokazany na rys. 10 na przykładzie stopy słupa.

Rys. 10 Ukośny przekrój kontrolny na przykładzie stopy słupa [1], rys. 6.16
Głowica („grzybek”) słupa generuje przekrój kontrolny , pokazany na rys. 11. Przy sprawdzaniu głowicy słupa, w miejsce d należy podstawiać dH (rys. 11b).

Rys. 11. Przekrój kontrolny w głowicy słupa: a) dla lH<2hH, b) dla lH>2hH [1], rys. 6.17-6.18
W płytach opartych na okrągłych głowicach słupów o średnicy Ø, dla których lH<2hH (rys.11a) , gdzie lH jest odległością od krawędzi słupa do krawędzi jego głowicy, sprawdzenie naprężeń stycznych przy przebiciu jest potrzebne tylko w przekroju kontrolnym, lezącym na zewnątrz czoła słupa. Odległość tego przekroju od środka słupa ri można obliczyć ze wzoru
ri=2⋅d+lH+Øri,int=2⋅(d+hH)+Ø/2ri,ext=2⋅d+lH+Ø/2
Natomiast dla słupa prostokątnego z prostokątną głowicą dla lH<2hH o wymiarach głowicy l1×l2 przy zachowanym warunku: l1=(c1+2⋅lH1)<l2=(c2+2⋅lH2) wyznacza sie z zależności:
ri=2⋅d⋅min[0,56√l1⋅l2;0,69⋅l1]
Jeżeli lH>2⋅hH (rys. 11b), to w płytach z głowicami należy sprawdzać przekroje kontrolne leżące zarówno w głowicach, jak i w płycie.
Fundamenty
Odpór fundamentu należy wyznaczać zgodnie z normą [5] z rozwiązania zadania odkształcalnej płyty, ławy lub stopy, spoczywającej na jednostronnym podłożu Winklera (nie przenoszącym odrywania). Na rys. 12 pokazano rozkład odporu gruntu, traktowanego jako dwustronne lub jednostronne podłoże Winklera o współczynniku sprężystości C pod kwadratową stopą fundamentową AxB.

Rys.12 Rozkład odporu gruntu Q pod odkształcalną stopą fundamentową – zmodyfikowane [6]
Odpór gruntu jest największy tuż pod słupem, a krawędzie stopy są odrywane od podłoża. W każdym indywidualnym przypadku rozkład odporu pod fundamentem będzie ilościowo różny i zależny od sztywności fundamentu oraz rodzaju podłoża gruntowego, ale charakter rozkładu jest podobny.
Przyjmiemy, że siła przebijająca VEd wywołuje pod fundamentem o wysokości hf naprężenia QE,f, które rozkładają się na powierzchni AQ,f mniejszej od podstawy fundamentu Af=A⋅B. Powierzchnia AQ,f rozciąga się po 2,5hf w każdą stronę of lica słupa.
Na przykład w sytuacji pokazanej na rys. 12 mielibyśmy AQ,f=(0,40+2⋅2,5⋅0,2)2=1,96m2, co jest zgodne z przykładem na rysunku ( AQ,f=(3,5c)2=(3,5⋅0,4)2=1,96m2).
Przy założeniu jak wyżej, otrzymujemy następującą formułę do oszacowania odporu gruntu w obszarze słupa pod fundamentem
gdzie
AQ,f=af⋅bfaf=(cy+5hf)bf=(cz+5hf)
W przypadku płyty (lub stopy) fundamentowej zredukowana siła przebijająca wynosi więc
VEd,red,f=VEd,g−Aqx⋅QE,d,f=VEd,g(1−AqxAQ,f)
Pod fundamentem nie ma słupa , więc kontrolne pole Aqx szacuje się z formuły (8) dla przypadku A.
W przykładach do niniejszego artykułu zaprezentowano wyznaczanie położenia obwodu krytycznego z zastosowaniem arkusza kalkulacyjnego „Przebicie.xls”, w którym przyjęto formułę (25) do szacowania równomiernie rozłożonego odporu gruntu w obszarze słupa pod fundamentem. Tekst źródłowy arkusza jest załącznikiem do przykładów.
Zbrojenie na ścinanie przez przebicie
Zasady ogólne
Generalnie do doboru elementu żelbetowego ze względu na nośność na ścinanie stosuje się trzy podejścia:
P1 podejście, w którym dobiera się wymiary betonu, tak by zbrojenie na ścinanie nie było wymagane. Podejście jest stosowane w zwykłych płytach, bo najczęściej po doborze elementu na pierwszorzędne warunki (najczęściej zginanie, i ugięcia)- nie wymaga on zbrojenia na ścinanie,
P2 podejście, w którym z góry zakłada się potrzebę zbrojenia na ścinanie. Podejście jest stosowane w belkach i prętach, w których zbrojenie na ścinanie dobiera się w celu przeniesienia naprężeń stycznych wywołanych siłami poprzecznymi. Do tego celu najczęściej stosuje się strzemiona, które przejmują poziome siły ścinające (siły rozwarstwiające, są równe pionowym siłom ścinającym,co wynika z elementarnych warunków równowagi przekroju). Rzadziej stosuje się pręty ukośne nachylone pod takim kątem jak naprężenia główne w przekroju zginanym i ścinanym , czyli pod katem ok 45o.
P3 podejście , w którym zbrojenie na ścinanie jest zastosowane dopiero wówczas, gdy wykaże się, że przekrój nie zbrojony ma niewystarczającą nośność. Własnie takie podejście stosuje się w rozważanym przypadku zbrojenia płyt na przebicie.
W celu zaprojektowania zbrojenia na ścinanie przez przebicie poszukuje się obwodu kontrolnego poza którym zbrojenie na ścinanie nie jest już wymagane. Taki obwód jest nazywamy skrajnym obwodem kontrolnym uout (???).
Skrajny obwód kontrolny uout
Z podstawowego warunku wytrzymałościowego (9) po przekształceniu uzyskamy długość skrajnego obwodu kontrolnego uout poza którym zbrojenie na ścinanie nie jest juź wymagane [1],(6.54):
Przekrój zbrojenia na ścinanie
Wewnątrz skrajnego obwodu potrzebne jest zbrojenie na ścinanie.
Pole przekroju zbrojenia obwodu ścinanego Asw w mm2 wyznaczamy z warunku wytrzymałosciowego (9) na zazbrojonym obwodzie podstawowym, czyli dla:
(10) → vEd=vEd,1=vEd(x=2d)
vRd=vRd,cs (???), skąd dla klasycznego zbrojenia strzemionami:
Asw≥vEd,1–0,75⋅vRd,c1,5⋅fywd,ef⋅sinα⋅sr⋅u1
Przyjmuje się, że zbrojenie na ścinanie ma efektywną wytrzymałość obliczeniową
Średnią wysokość użyteczną przekroju d podstawia się w mm, a wynik uzyskuje w MPa.
fywd jest obliczeniową granicą plastyczności stali zbrojeniowej na ścinanie , którą wyznacza się w zależności od sposobu wytężenia danego pręta (lub grupy) prętów przenoszących ścinanie. Najczęściej zbrojenie na ścinanie umieszcza się tak, by pręty przenosiły siły osiowe wywołane ścinaniem przekroju (same pręty nie są ścinane) i fydw=fyd, gdzie wytrzymałość obliczeniowa stali na rozciąganie wyznacza się ze standardowej zależności fyd=fyk/γs, gdzie fyk – charakterystyczna granica plastyczności stali zgodna z wyróżnikiem klasy stali, np dla powszechnie stosowanej stali B500 fyk=500 MPa, a współczynnik materiałowy dla stali zbrojeniowej w Polsce przyjmuje się o wartości γs=1,15, czyli dla stali B500
fywd=fyd=500/1,15=434,8 MPa.
We wzorze (28):
sr jest promieniowym rozstawem obwodów zbrojenia na ścinanie,
α -kąt między zbrojeniem na ścinanie a płaszczyzną płyty. Dla najczęściej stosowanych strzemion prostopadłych do powierzchni płyty sinα =1.
Jeżeli zbrojenie na ścinanie składa się z prętów odgiętych rozmieszczonych wzdłuż jednej tylko linii, to stosunkowi d/sr w wyrażeniu (28) można nadać wartość 0,67.
Skrajny obwód zbrojenia
Na rys. 13 pokazano dwa główne sposoby zbrojenia na ścinanie przez przebicie: obwodowo-promieniowe [A} i ortogonalne. [B]

Rys. 13 Skrajny obwód zbrojenia [1],rys. 6.22
Promień rout skrajnego obwodu kontrolnego uout przy zbrojeniu promieniowym (rys. 13a ), lub uout,eff przy zbrojeniu ortogonalnym ( rys. 13b) wyniesie
rout=uout2π (licząc od środka słupa) .
Od skrajnego obwodu kontrolnego należy odróżnić skrajny obwód zbrojenia, który należy umieścić w głębi obszaru kontrolnego w odległości nie większej niż k⋅d, gdzie k=1,5 . Na rys. 14 pokazano wzajemne usytuowanie skrajnego obwodu kontrolnego uout oraz skrajnego obwodu zbrojenia, a także układ zbrojenia na ścinanie strzemionami. Na tym rysunku zaprezentowano zalecenia, opisane w kolejnym punkcie artykułu.
Konstruowanie zbrojenia na ścinanie przez przebicie
Zbrojenie na ścinanie przez przebicie konstruuje się z użyciem strzemion lub prętów odgiętych podobnie jak w belkach. W praktyce najczęściej stosuje się zbrojenie strzemionami (przy mniejszych siłach poprzecznych) lub za pomocą bolców HALFEN, JORDAHL PSB, EBEA lub innych. ze względu na ich znacznie lepszą efektyność od klasycznego zbrojenia na ścinanie poprzeczne

Rys.15 Zbrojenie na ścinanie przez przebicie: a) strzemionami, b) prętami odgiętymi [1],rys. 9.10
Zbrojenie na ścinanie przez przebicie rozmieszcza się pomiędzy obciążoną powierzchnią (słupem) i obwodem leżącym wewnątrz obwodu kontrolnego, poza którym zbrojenie na ścinanie nie jest już wymagane, nie dalej niż k⋅d od tego obwodu, co pokazano na rys. 15, przy czym należy zastosować co najmniej dwa obwody złożone z ramion strzemion (rys.15a), a rozstaw obwodów złożonych z ramion strzemion nie powinien przekraczać 3/4d.
Ponadto rozstaw ramion strzemion wzdłuż obwodu nie powinien przekraczać 1,5d wewnątrz pierwszego obwodu kontrolnego (oddalonego 2d od obciążonej powierzchni) oraz nie powinien przekraczać 2d w tych częściach obwodów; lezących na zewnątrz pierwszego obwodu kontrolnego, które wpływają na nośność na ścinanie (rys.15a).
W przypadku prętów odgiętych rozmieszczonych jak na rys 15b jeden obwód ramion strzemion można uznać za wystarczający.
Pole przekroju jednego ramienia strzemiona (lub równoważne pole zbrojenia innego rodzaju)As1,min powinno spełniać warunek
As1,min⋅1,5sinα+cosαsr⋅st≥0,08√fckfyk
gdzie:
sr,st – rozstaw strzemion odpowiednio w kierunku promieniowym (odległości między okręgami) i stycznym (na okręgu),
α – kąt między zbrojeniem na ścinanie i zbrojeniem głównym (tj. dla strzemion pionowych \alpha= 90°, (sin \alpha+cos \alpha)=1.
Na zbrojenie przy przebiciu można stosować pręty odgięte; które przechodzą przez powierzchnię obciążoną albo leżą w odległości nie przekraczającej d/4 od tej powierzchni (rys. 15b u góry).
Odległość między krawędzią podpory lub obwodem powierzchni obciążonej i najbliższym uwzględnianym w obliczeniach zbrojeniem na ścinanie nie powinna przekraczać d/2. Odległość tę należy odmierzać na poziomie zbrojenia rozciąganego. Jeśli stosuje się tylko pojedynczą linię prętów odgiętych, to ich nachylenie można zmniejszyć do 30°.
Na ostatnim obwodzie o promieniu rs rozstaw strzemion st,s nie może przekroczyć 2d, a na mniejszych w tym u1 – 1,5d. Stąd liczba strzemion nie powinna być mniejsza niż:
nt,s=us/2d na ostatnim (najdalej oddalonym obwodzie us=2πrs
nt,1/(1,5d) na obwodach mniejszych (mniej oddalonych od słupa)
Z układu warunków: (28), (30), oraz minimalnej liczby strzemion na obwodzie wynika, że średnica strzemion może być wstępnie określona z formuły
choć nie jest on bezwzględnie obowiązujący, ponieważ liczba kombinacji możliwego zbrojenia i średnic powinna być optymalnie dobrana, ale tak by spełniała podane wcześniej warunki wytrzymałościowe i konstrukcyjne.
Wytrzymałość przekroju ze zbrojeniem na ścinanie przez przebicie
Przekrój zbrojony na przebicie klasycznie (strzemiona , pręty odgiete)
Jeśli przekrój płyty został zbrojony na ścinanie stalą o przekroju Asw, sposobami opisanymi niżej , to jego wytrzymałość wzrasta do:
vRd,cs=0,75⋅vRdc+1,5dsr⋅Asw⋅fy,fd,ef⋅sinαA1
gdzie:
vRd,c – nośność betonu nie zbrojonego na ścinanie którą wyznacza się z formuły (13) {ŚSBŻ]
W formule (32) pole A1=u1⋅d jest polem przekroju betonu w podstawowym obwodzie kontrolnym u1 (dla x=2d).
Przekrój zbrojony na przebicie specjalnymi wkładkami patentowymi
Wytrzymałość przekroju na ścinanie przez przebicie, zbrojowego specjalnymi wkładkami patentowymi : Extrea, Filigran, Halfen, Peikko, Schöck,i innymi
wyznacza się z prostej zależności:
αmax – współczynnik zwiększenia nośności w stosunku do betonu bez zbrojenia na ścinanie, który podaje producent wkładek zbrojenia na ścinanie przez przebicie.
Przykładowe zwiększenia nośności podawane przez producentów wynoszą:
Peikko [7]
płyty stropowe αmax=1,96
płyty oraz stopy fundamentowe stropowe αmax=1,62
Halfen [8]
płyty stropowe αmax=1,96
Dla porównania skuteczność tradycyjnego zbrojenia strzemionami wynosi αmax=1,4
Przykłady rachunkowe
Załącznikiem do przykładów jest arkusz kalkulacyjny Przebicie.
Przykład 1 [Zbrojenie strzemionami wokół słupa wewnętrznego]
Przykład [9].,Example 3.4.10
Dobrać indywidualne zbrojenie strzemionami, na przebicie płyty, wokół słupa wewnętrznego w układzie usztywnionym (\beta=1,15) z detalem pokazanym na rys. 16 .

Rys.16 Detal płyta-słup do przykładu [10]
Dane i wyniki ogólne
Słup wewnętrzny o wymiarach cy=400mm, cz=400mm,
rys. 3 → współczynnik mimośrodów dla słupa wewnętrznego β=1,15
Płyta: grubość h=300mm,; otulenia: ay=40 mm, az=60mm ; wysokości użyteczne: dy= 260 mm , dz= 240 mm,
d=(260+240)/2=250mm,
Beton: C30/37 fck=30 MPa , fcd=1,0⋅30/1,4=21,4 MPa,
Stopień zbrojenia podłużnego na zginanie ρy=0,0085, ρz=0,0048, ρ=√0,0085⋅0,0048=0,0064
Obciążenia
obliczeniowa reakcja słupa dolnego VdEd = 2215,0 kN,
obliczeniowa reakcja słupa górnego VgEd =1010,2 kN
obciążenie równomiernie rozłożone stropu:
charakterystyczne:
Gk=6,2kN/m2 – ciężar stropu, warstwy wykończeniowe oraz inne stałe,
Qu,k=3,5kN/m2 – obciążenie użytkowe,
Qś,k=0,8kN/m2 – , zastępcze obciążenie ściankami działowymi,
Qp,k=0,5kN/m2 – obciążenie instalacjami podwieszonymi,
obliczeniowe:
Qd=1,15⋅6,2+1,5(1⋅3,5+0,7⋅0,8+0,7⋅0,5)=15,0kN/m2
Maksymalna wytrzymałości betonu na ścinanie przy przebiciu
(12)→ dla betonu C30/37 vRd,max=0,24⋅30/1,4⋅(1−30/250)=4,53MPa
Wytrzymałość betonu nie zbrojonego na ścinanie
(13) {ŚSBŻ] →
vRd,c=max[(0,129⋅1,89⋅(100⋅0,0064⋅30)1/3;0,50]=0,652MPa., gdzie:
pod (13) {ŚSBŻ] →
CRd,c=0,129
k=min[1+√200/250/;2,0]=1,89,
νmin=0,035⋅1,893/2⋅301/2=0,50,
Sprawdzenie ścinania w licu słupa (na obwodzie u0)
Siła przebijająca obwód u0
rys.4 wewnątrz obwodu wokół słupa nie uwzględniamy obciążenia rozłożonego)
(11) → VEd,0=VEd,red=2215−1010,2=1204,8kN
Obwód słupa u0=2⋅(cy+cz)=2⋅(400+400)=1600 mm
Warunek wytrzymałości na obwodzie u0) wokół podpory – na zmiażdżenie betonu:
(9)→ vEd,0=1,15⋅1204,8/(1600⋅250)⋅103=3,46<4,53MPa
Warunek jest spełniony, więc nie jest potrzebna zmiana wymiarów słupa lub grubości płyty.
Położenie obwodu krytycznego xmax
Ponieważ na powierzchni płyty w obszarze przebicia ( 0<x ≤2d) działa równomierne obciążenie Qd korzystnie redukujące siłę przebijającą słupem dolnym, więc maksimum wytężenie dla betonu niezbrojonego może wystąpić dla xmax. Poszukiwanie xmax przeprowadzono w arkuszu kalkulacyjnym „Przebicie.xls” – pierwsza zakładka „1 Prosto. wewn.”
W wyniku uzyskano xmax=867 mm, czyli poza obwodem podstawowym (x=2d=2⋅250=500 mm.
Oznacza to, że obwodem krytycznym jest obwód podstawowy u1=u2d i w tym obwodzie prowadzono dalsze analizy.
Sprawdzenie ścinania na podstawowym obwodzie kontrolnym u1=ux(x=2d)
Podstawowy obwód kontrolny dla x=2d=2⋅250=500mm
(15) → u1=ux(2d)=2(400+400+2π⋅500)=4742 mm
rys.4 →
pole obciążenia rozłożonego wewnątrz obwodu u1 Aq1=[2⋅500(400+400)+π⋅5002] /102=15854cm2
siła przebijająca VEd,1=2215/–1010,2–15,0⋅15854⋅10−4=1204,8−23,8=1181kN
warunek wytrzymałosci na obwodzie podstawowym u1:
(10) , (9) vEd,1=1,15⋅1181/(4742⋅250)⋅103=1,15>0,652MPa.
Ponieważ na obwodzie podstawowymu1 nie jest spełniony warunek wytrzymałości przekroju nie zbrojonego na ścinanie więc zbrojenie jest wymagane.
Rozmieszczenie zbrojenia
- Skrajny obwód kontrolny uout , gdzie beton nie zbrojony ma już wystarczającą nośność
(27) →
długość uout=1,15⋅1181/(0,652⋅250)⋅103=8335 mm,
promień rout=8335/(2π)=1327 mm (od środka słupa licząc)
- Skrajny obwód zbrojenia us powinien być umieszczony o k⋅d=1,5d wgłąb obszaru objętego obwodem uout, czyli:
promień rs=1327−1,5⋅250=952 mm,
długość us=2⋅π⋅952=5979 mm,
maksymalny rozstaw strzemion na tym obwodzie maxts=2d=2⋅250=500 mm
na obwodzie skrajnym szacunkowo należy dać strzemiona w liczbie nts=5979/500+1=13,
rzeczywisty rozstaw strzmion ts=5979/13=461 mm
- Pierwszy (najbliższy słupa) obwód zbrojenia powinien być oddalony max 0,5 d od lica słupa, czyli:
promień r0,5d=c/2+0,5d=400/2+0,5⋅250=325 mm,
długość u0,5d=2⋅π⋅325=2042 mm
liczba strzemion (min rozstaw 1,5d)
nt,05d=2042/(1,5⋅250)+1=7
rzeczywisty rozstaw strzemion
st,05d=2042/7=292 m
- Pomiędzy obwodem skrajnym us oraz pierwszym $u_{o,5d} należy umieścić obwody pośrednie w rozstawie
maxtr=0,75⋅250=188 mm, przyjęto sr=175 mm
Należy dać minimum nr=(952−325)/175=4 obwody pośrednie zbrojenia.
Szczegółowe parametry obwodów zbrojenia zamieszczono w arkuszu kalkulacyjnym „Przebicie.xls” – pierwsza zakładka „1 Prosto. wewn.”
Układ strzemion zbrojenia na ścinanie przez przebicie pokazano na rys. 17.
Przekrój zbrojenia na ścinanie
Stal: B500 fyk=500MPa, fyd=⋅500/1,15=435 MPa,
Wytrzymałość stali strzemion (29)→ fywd,ef=(250+0.25d)=250+0,25⋅250=312,5 MPa.
Wymagane zbrojenie jednego obwodu kontrolnego
(28)→ Asw≥1,15−0,75⋅0,6521,5⋅312,5⋅1,0/(175⋅4742)⋅10−2=13,0cm2 /obwód
Przyjęto 18#10 ( A=14,2 cm2),
Przekrój jednego pręta As1=0,79cm2
Sprawdzenie minimalnego przekroju jednego ramienia strzemiona
(30) → As1,min=1,5⋅sin900+cos900175/10⋅375/10=0,0018>0,08√25300=0,0009, czyli warunek jest spełniony.
Przykład 2 [Słupy brzegowe i narożne]
[11]dostosoweany do reguł EC2
Sprawdzić przebicie płyty stropowej na poz, 1 przez słupy brzegowe i narożne pokazane na rys.18.

Rys. 18 Plan płyty i przekrój przez kondygnację do przykładu 3 [11]dostosoweany do reguł EC2
Dane
Wymiary słupów cy=260mm; cz=260mm
Grubość płyty : h=250mm
Otulenie osiowe a=50→ wysokość użyteczna d=250−50=200mm
Stopień zbrojenia podłużnego na zginanie ρy=0,0105 , ρz=0,0097; ρl=√0,0105⋅0,0097=0,0101<0,02,
Beton C30/37: fck=30MPa ; fcd=30/1,4=21,4MPa
Wytrzymałość betonu na ścinanie
Wytrzymałość maksymalna betonu ( z przykładu 1)
$v_{Rd,max}=4,53 $ MPa
Wytrzymałość betonu niezbrojonego na ścinanie
(13) {ŚSBŻ] →
vRd,c=max[(0,129⋅2,0⋅(100⋅0,0101⋅30)1/3;0,542]=0,801MPa,
gdzie: k=min[1+√200/200/;2,0]=2,0, νmin=0,035⋅23/2⋅301/2=0,542
Obciążenia
Słupy są przegubowo połączone ze stropem 1 , więc nie występują momenty zginające. Z rozwiązania statyki uzyskano następujące wartości reakcji słupów pod stropem poz.1:
- słup narożny C1, C3
VdEd=93 kN.
- słup brzegowy C2 – 265 kN ; C4, C6 – 244$ kN
VdEd=265 kN
Równomiernie rozłożone obciążenie : Gk=8,3kN/m2, Qk,u=3,0kN/m2,
Q_d=1,35⋅8,3+1,5⋅3,0=15,7kN/m2.
System konstrukcyjny płytowo-słupowy jest usztywniony – współczynniki nierównomierności β są odczytywane z rys, 3, czyli:
dla słupa narożnego C1, C3: β=1,5,
dla słupów brzegowych C2, C4, C5, C6: β=1,4
Nie występują słupy na płycie stropu, więc
VgEd=0
Obwód wokół słupa u0
Długość zredukowanych obwodów kontrolnych (15) oraz naprężenia (9) w licu słupów, wynoszą:
- słup narożny C1, C3
u0=3⋅200=600≤(cy+cz)=260+260=520→u0=520mm,
vEd,0=1,5⋅93/(520⋅200)⋅103=1,34<4,52MPa
- słup brzegowy C2, C4, C5, C6
u0=260+3⋅200=860≤(260+2⋅260)=780→u0=780mm,
vEd,0=1,4⋅265/(780⋅200)⋅103=2,38<4,52MPa
Warunki nośności w licu słupów (9) są zachowane
Obwód krytyczny ucr
Poszukiwanie xcr przeprowadzono w arkuszu kalkulacyjnym „Przebicie.xls” – zakładka ” 2 Brzegowe”. W wyniku uzyskano:
dla słupa narożnego xcr=xmax=209mm,
dla słupa brzegowego xcr=xmax=386mm.
Obwód krytyczny:
dla słupa narożnego ucr=xcr=cy+cz+πxcr/2=260+260+π209/2=848mm
dla słupa brzegowego ucr=xcr=2(cy+cz)+πxcr/2=2(260+260)+π209=2252mm
Pole obciążenia równomiernego, ograniczone obwodem ucr
dla słupa narożnego Aq,cr=[(xcr(cz+cy+xcr)−x2cr(1−PI()/4))/4]/100=[209(260+260+209)−2092(1−π/4)/4]/100=1500cm2
dla słupa brzegowego Aq,cr=[(xcr(cz+2cy+xcr)−x2cr(1−PI()/4))/2]/100=386(260+2⋅260+386)−3862(1−π/4)/2]/100=4560cm2
Siła skupiona od obciążenia rozłożonego i zredukowana siła przebijająca
dla słupa narożnego VQ,max=15,7cdot1500⋅10−4=2,4kN, VEd,red=93−2,4=90,6kN
dla słupa brzegowego VQ,max=15,7cdot4560⋅10−4=7,2kN, VEd,red=265−7,2=257,8kN
Naprężenie w obwodzie krytycznym
dla słupa narożnego vEd,max=1,5⋅90,6/(848⋅200)⋅103=0,801≤0,801MPa
dla słupa brzegowego vEd,max=1,4⋅257,8/2252⋅200)⋅103=0,801≤0,801MPa
Sprawdzenie na obwodzie podstawowym nie jest wymagane, bo w obu przypadkach uzyska się naprężenia mniejsze.
Zbrojenie na ścinanie nie jest wymagane wokół słupa narożnego oraz brzegowego.
Przykład 3 [słup okrągły z głowicą]
[12], przykład 16.3
Sprawdzić przebicie płyty stropowej podpartej na słupie z głowicą, rys. 19.

Rys.19 Płyta na słupie kołowym z głowicą do przykładu 3 – zmodyfikoane [12], rys. 16.20
Dane
Słup okrągły o średnicy ø=350 mm, wewnętrzny w układzie nieprzesuwnym →β=1,15
Średnia wysokość użyteczna d=165 mm
Grubość głowicy hH=120mm
Wysięg głowicy lH=200mm
Obliczeniowa siła w słupie VEd=520kN
Beton C20/25 fck=20MPa; fcd=20/1,4=14,3MPa
Zbrojenie płyty na zginanie: A_{sy}=A_{sz}= Φ12/20-250 = 29,66 \, cm^2; \rho_l=29,66/(100\cdot16,5)=0,018 <0,2
Wytrzymałość betonu na ścinanie
Maksymalna wytrzymałość na ścinanie
(\ref{12}) \to dla betonu C20/25 v_{Rd,max}= 0,24 \cdot 20/1,4 \cdot (1-20/250) = 3,15 \, MPa
Wytrzymałość na ścinanie przekroju niezbrojonego
(13) {ŚSBŻ] \to
v_{Rd,c}={max [ \tfrac{0,18}{1,4} \cdot 2 \cdot (100 \cdot 0,018 \cdot 20^{1/3}+0) \, ; \, (0,44 +0)] }=0,85 \, MPa, gdzie:
k=min \{1+\sqrt {200/165} ; 2,0 \}=2,0,
\nu_{min}= 0,035 \cdot 2^{3/2} \cdot 20^{1/2}=0,44 \, MPa,
k_1\cdot \sigma_p=0
Obwody kontrolne
Obwód wokół słupa u_0=\pi\cdot 350=1100 \, mm
Obwód podstawowy
dla płyty bez głowicy u_1= \pi \cdot(350+4 \cdot165)=3173 \, mm
dla płyty z głowicą u_1=\pi\cdot (350+2 \cdot 200+4 \cdot165)=4430 \, mm
Naprężenia ścinania oraz warunki wytrzymałościowe
v_{Ed,0} = \dfrac{1,15 \cdot 520} {1100 \cdot (165+120)} \cdot 10^3=1,91 \le 3,16 \, MPa \to nie potrzeba korygować szalunków
v_{Ed,1} = \dfrac{1,15 \cdot520}{4430 \cdot 165} \cdot 10^3=0,82 \le 0,85 \, MPa \to płyty nie trzeba zbroić na ścinanie przez przebicie
Przykład 4 [Płyta z otworami obok słupa]
Sprawdzić przebicie przez słup płyty z otworem . Na rys. 20 pokazano fragment płyty z lokalizacją otworu.
Dane i wyniki ogólne
Słup prostokątny c_y=300 \, mm , c_z= 400\, mm, wewnętrzny w układzie usztywnionym \to \beta=1,15
Płyta ze średnią wysokością użyteczną (efektywną) d=160 mm
Beton C25/30: f_{ck}=25 \, MPa; f_{cd}=25/1,4=17,9 \, MPa, zbrojony na zginanie \rho_l=0,018
Otwór l_1 \times l_2= 400 \times 250 oddalony o 500 mm od krawędzi słupa
Obliczeniowa siła w słupie V_{Ed}=600,3 \, kN
Wytrzymałości na ścinanie
(\ref{12}) \to dla betonu C25/30 v_{Rd,max}= 0,24 \cdot 25/1,4 \cdot (1-25/250) = 3,86 \, MPa
(13) {ŚSBŻ] \to
v_{Rd,c}=max\left[ (0,129 \cdot 2 \cdot (100 \cdot 0,018 \cdot 25)^{1/3} \, ; \, 0,495\right] =0,495 \, MPa, gdzie:
k=min[1+\sqrt{200/160}/ ; 2,0]=2,0 ,
\nu_{min}= 0,035 \cdot 2,0^{3/2} \cdot 25^{1/2}=0,495,
Obwody kontrolne
Obwód u_0 wokół słupa u_0= 2(300+400)=1400 \, mm
Obwód podstawowy u_1
współrzędna x_1=2d=2\cdot160=320 \, mm
długość obwodu bez redukcji ze względu na otwór u_1=2\cdot(300+400+\pi 320)=3411 \, mm
odcinek redukcji przez otwór (\ref{19})
L_o=316 \cdot (300/2+320)/(300/2+500)=229 \, mm, gdzie
gdzie szerokość zastępcza otworu s_O=\sqrt{300\cdot 400}=316 \, mm
zredukowany obwód podstawowy u_1^*
u_1^* = 3411-229=3182 \, mm
Naprężenia ścinające i nośność
v_{Ed,0} = \dfrac{1,15 \cdot 600} {1400 \cdot 160} \cdot 10^3=3,08 \le 3,86 \, MPa \to zmiana wymiarów szalunków nie jest potrzebna
v_{Ed,1} = \dfrac{1,15 \cdot 600,3}{3182 \cdot 160} \cdot 10^3=1,36 > 0,495 \, MPa \to ,
więc płytę należy zbroić na ścinanie wokół słupa. Sposób doboru zbrojenia pokazano w przykładzie 1
Przykład 5 [przebicie stopy fundamentowej]
[13], pkt 8.3.
Sprawdzić przebicie stopy fundamentowej, pokazanej na rys. 21
Dane i wyniki ogólne
Słup prostokątny c_y=350 mm, c_z= 350 mm , wewnętrzny w układzie usztywnionym \to \beta=1,15
Wymiary stopy fundamentowej A_f=2350 mm, B_f=2350 mm H=700 mm
Wysokość użyteczna stopy d=620 mm
Beton C25/30, zbrojony na zginanie \rho_l=0,018 ; Stal B500.
Wytrzymałości betonu na ściskanie i ścinanie wg przykładu 4.
Obciążenia
Obliczeniowa siła w słupie V_{Ed}=2204 \, kN ( Uwaga: bez uwzględnienia ciężaru stopy i obciążenia powierzchniowego stopy)
Powierzchnia rozkładu odporu (\ref{25}):
a_f=min \, [ (c_y+5 h_f)=350+5\cdot 700 \, ; \, 2350 \,=2350 mm
b_f=min \, [ (c_z+5 h_f)=350+5\cdot 700 \, ; \, 2350 \,=2350 mm
A_{Q,f}2,35 \cdot 2,35=5,52 \, m^2
Naprężenia pod fundamentem
Q_f=2204/5,52=399,3 \, kN/m^2
Obwód kontrolny u_0
Obwód u_0 wokół słupa u_0= 4 \cdot 350=1400 \, mm
v_{Ed,0} = \dfrac{1,15 \cdot 2204} {1400 \cdot 620} \cdot 10^3=2,92 \le 3,86 \, MPa \to zmiana wymiarów szalunków nie jest potrzebna
Obwód krytyczny u_{cr}
Poszukiwanie położenia obwodu krytycznego x_{max} przeprowadzono w arkuszu kalkulacyjnym „Przebicie.xls” – zakładka „5 Stopa fundamentowa”
Wynik x_max = 454 mm
Długość obwodu krytycznego u_{max}=2\cdot(350+350+\pi 454=4251 \, mm
Powierzchnia wewnątrz obwodu krytycznego A_{qx}==(2*(350+350)\cdot 454+\pi 454^2+350\cdot350 )/100=14046 \, cm^2
Siła odporu wewnątrz obwodu krytycznego V{Qf}=399,3\cdot 14046/10^{-4}=560,6 \, kN
Zredukowana siła przebijająca V_{Ed,red}=2204-592,6=1643,4 \, kN
v_{Ed,max} = \dfrac{1,15 \cdot 1643,4}{4251 \cdot 620} \cdot 10^3=0,717 \le 0,717 \, MPa \to stopy nie trzeba zbroić na ścinanie
Przykład 6 [przebicie płyty fundamentowej]
[12], Przykład 16.5
Sprawdzić przebicie płyty fundamentowej o wymiarach pola: długość 12 m, szerokość 24 m, grubość 800 mm,
obciążonej prostokątnym słupem wewnętrznym 250×700 mm w układzie usztywnionym.
Dane i wyniki ogólne
Słup prostokątny c_y=700 mm, c_z= 250 mm , wewnętrzny w układzie usztywnionym \to \beta=1,15
Płyta fundamentowa:
grubość h_f =800 \, mm
wysokość użyteczna: d_y=738 \, mm , d_z=713 \, mm, średnia d=(738+713)/2=725 \, mm
beton C30/37, zbrojony na zginanie: \rho_{ly}=0,0831 , \rho_{lz}=0,0043 , średni \rho_l=\sqrt{0,83 \cdot 0,0043}=0,0189 \le 0,02
Wytrzymałość betonu na ścinanie
Maksymalna wytrzymałość betonu C30/37 na ścinanie
$v_{Rd,max}=4,53$ MPa (wg przykładu 1)
Wytrzymałość betonu niezbrojonego na ścinanie
(13) {ŚSBŻ] \to
v_{Rd,c}=max\left[ (0,129 \cdot 1,53 \cdot (100 \cdot 0,0189 \cdot 30)^{1/3} \, ; \, 0,361 \right] =0,753 \, MPa., gdzie:
C_{Rd,c}= 0,129,
k=min[1+\sqrt{200/725}/ ; 2,0]=1,53,
\nu_{min}= 0,035 \cdot 1,53^{3/2} \cdot 30^{1/2}=0,361,
Obciążenia
Obliczeniowa siła w słupie V_{Ed}=3500 \, kN ( Uwaga: bez uwzględnienia ciężaru stopy i obciążenia powierzchniowego stopy)
Powierzchnia rozkładu odporu (\ref{25}):
a_f=c_y+5 h_f=700+5\cdot 800 =4700 mm
b_f=c_z+5 h_f=250+5\cdot 800 =3750 mm
A_{Q,f}4,70 \cdot 3,75=17,63 \, m^2
Naprężenia pod fundamentem
Q_f=3500/17,63=198,5 \, kN/m^2
Obwód kontrolny u_0
Obwód u_0 wokół słupa u_0= 2(700+250)=1900 \, mm
v_{Ed,0} = \dfrac{1,15 \cdot 2204} {1900 \cdot 725} \cdot 10^3=2,92 \le 3,86 \, MPa \to zmiana wymiarów szalunków nie jest potrzebna
Obwód krytyczny u_{cr}
Poszukiwanie położenia obwodu krytycznego x_{max} przeprowadzono w arkuszu kalkulacyjnym „Przebicie.xls” – zakładka „6 Płyta fundamentowa”
Wynik x_max = 870 mm
Długość obwodu krytycznego u_{max}=2\cdot(250+700+\pi 870)=7369 \, mm2
Pole powierzchni zawarte wewnątrz u_{max} A_{q,max}=42087 \, $ cm^2
Siła odporu wewnątrz obwodu krytycznego V{Qf}=198,5 \cdot 42087/10^{-4}=737,4 \, kN
Zredukowana siła przebijająca V_{Ed,red}=3500-737,3=2762,7 \, kN
v_{Ed,max} = \dfrac{1,15 \cdot 2762,7}{7369 \cdot 725} \cdot 10^3=0,753 \le 0,753 \, MPa \to stopy nie trzeba zbroić na ścinanie
Przykład 7 [Zbrojenie systemowymi bolcami]
Rozwiązania systemowe zbrojenia bolcami dobiera się z wykorzytaniem programów obliczeniowych dostarczanych przez producentów systemów.
Przykładem jest program Peikko-Designer konsorcjum Peikko Group, który można pobrać i zainstalować ze strony
Na rys. 22 pokazano obraz zbrojenia kołkami dwugłowymi Peikko PSB dla danych z przykładu 1.
Firma HALFEN udostępnia oprogramowanie na Software HALFEN .
Wymiarowanie zbrojenia bolcami dwugłowymi jest prowadzone według Europejskiej Aprobaty ETA-13/0136.
Znane jest i stosowane wiele systemów zbrojenia bolcami. Gwarantują one bezpieczeństwo połączeń i sprawność montażu, ale zwykle są droższe od indywidualnego zbrojenia strzemionami. W związku z tym są stosowane w profesjonalnym, hurtowym wykonawstwie w przypadkach, w których ważny jest czas wykonania konstrukcji.Literatura
- PN-EN 1992-1+AC+Ap 1,2,3:2008, Projektowanie konstrukcji z betonu -Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków
- CEB/fib Task Group (2001), Punching of structural concrete slabs (Technical Report No. 12)
- Krzyś, W., Życzkowski, M. (1962). Sprężystość i plastyczność. Wybór zadań i przykładów. Państwowe Wydawnictwo Naukowe.
- DIN EN 1992-1-1∕NA:2013-04: Nationaler Anhang – National festgelegte Parameter – Eurocode 2:Bemessung und Konstruktion von Stahlbeton- und Spannbetontragwerken – Teil 1-1: Allgemeine Bemessungsregeln für den Hochbau. Beuth Verlag, Berlin, April 2013
- PN-EN 1997-1+AC+Ap1+Ap2:2008, Projektowanie geotechniczne – Część 1: Zasady ogólne
- Guminiak M., Analiza płyt cienkich metodą elementów brzegowych z wykorzystaniem nowego sformułowania warunków brzegowych, Rozprawa doktorska , Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań, 2004
- Peikko, Zbrojenie na przebicie PSB®. Zbrojenie na ścinanie w konstrukcjach żelbetowych, 2020
- Halfen , Zbrojenie nq przebicie i zbrojenie na ścinanie . Katalog techniczny, 2022
- CH GoodChild. (2009). Worked Examples to Eurocode 2.: Volume 1. The Concrete Centre
- MPA The Concrete Centre. (2016). Slabs and Flat Slabs. Lecture 5. EC2 Webinar – Autumn 2016. https://www.concretecentre.com/TCC/media/TCCMediaLibrary/Presentations/Lecture-5-Slabs-and-Flat-Slabs-PHG-N-Rev13-15-Oct-16.pdf
- Lips, S., Muttoni, A., Fernández Ruiz, M. (2011). Punching of flat slabs: Design example. Lecture of Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland, [https://ibeton.epfl.ch/MC2010Punching/NMC-Example_111215.pdf]
- Knauff, M., Golubińska, A., & Kryziak, P. (2014)., Tablice i wzory do projektowania konstrukcji żelbetowych z przykładami obliczeń Wydanie drugie, PWN
- Knauff, M., Golubińska, A., & Knyziak, P. (2015). Przykłady obliczania konstrukcji żelbetowych. Budynek ze stropami płytowo-żebrowymi. Zeszyt 1. PWN.
________________________________